Ochrona sygnalistów
Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928) zaimplementowała do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Sygnalista to osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Może to być pracownik, osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy itd. (zakres pojęcia jest bardzo szeroki).Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać zgłoszenia wewnętrznego, zewnętrznego lub ujawnienia publicznego.
Przedmiotem samego zgłoszenia będzie mogłoby być działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, dotyczące korupcji, zamówień publicznych, usług, produktów i rynków finansowych, przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz inne nadużycia.
Ustawa wchodzi w życie co do zasady 25 września 2024 r. Wypada mieć nadzieję, że sygnaliście nie będą spotykać się z negatywnymi reakcjami ze strony społeczeństwa i pracodawców, a ich działanie przyczyni się do wzmocnienia struktur wielu pracodawców.
radca prawny