Wypowiedzenie umowy o pracę a ciąża
19 listopada 2024
| Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 17 października 2024 r., sygn. akt III PZP 1/24, ujawnienie w toku postępowania sądowego w sprawie z odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę nowej okoliczności, jaką jest ciąża pracownicy w okresie biegnącego wypowiedzenia, nie stanowi zmiany powództwa i dlatego nie jest ograniczone terminem z art. 264 § 1 k.p.
Oznacza to, że okoliczność ta nie stanowi zmiany powództwa i nie jest ograniczone terminem 21 dni przewidzianych do złożenia odwołania do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z kobietą w ciąży, także w okresie wypowiedzenia.
Orzeczenie wyraża szeroką ochronę pracowników w związku z macierzyństwem, przewidzianą w przepisach prawa pracy.
W czasie ciąży, urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części – do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może bowiem:
• prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem;
• wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z ich winy i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
radca prawny
Czytaj także