^
Logo

Prezydenckie prawo weta

| 26 listopada 2024
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia przez Marszałka Sejmu (w przypadku ustaw pilnych i ustawy budżetowej Prezydenta obowiązuje termin 7 dni), a następnie zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
 
W przypadku wątpliwości prawnych co do ustawy uchwalonej przez parlament, Prezydentowi przysługuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej zgodności z konstytucją.
 
Jeżeli TK uzna ustawę za zgodną z Konstytucją to Prezydent nie może odmówić jej podpisania. W przypadku uznania ustawy za niekonstytucyjną Prezydent odmawia jej podpisania.
 
W przypadku zaś częściowej niekonstytucyjności Prezydent podpisuje ustawę z pominięciem przepisów obarczonych tą wadą, o ile nie są one nierozerwalnie związane z całą ustawą.
Prezydent ma także prawo odmówić podpisania ustawy (tzw. weto ustawodawcze), a następnie z umotywowanym wnioskiem przekazać ją Sejmowi RP do ponownego rozpatrzenia.
Sejm RP w takiej sytuacji może większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, odrzucić prezydenckie weto – wtedy Prezydent w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
 

radca prawny

Alt Text!
Czytaj także