Równe przywileje 100-latków
5 grudnia 2024
| 15 listopada 2024 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 1674 opublikowana została ustawa z dnia 18 października 2024 r. o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.
Podstawowym jej celem jest przyznanie prawa do świadczenia wszystkim osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia i które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia mają prawo do innych świadczeń, które zostały wskazane ustawowo.
Organ wypłacający te świadczenia będzie z urzędu zobowiązany wydania decyzji w sprawie świadczenia honorowego i jego wypłaty. Jeżeli polski obywatel po ukończeniu 100 lat życie nie będzie posiadał prawa do powyższych świadczeń to świadczenie honorowe będzie przysługiwało mu na wniosek.
W tych przypadkach decyzje wydawać oraz wypłacać świadczenie będzie ZUS. Warunkiem uzyskania świadczenia honorowego na tej podstawie będzie posiadanie w Rzeczypospolitej Polskiej, po ukończeniu 16. roku życia, centrum interesów osobistych lub gospodarczych przez okres co najmniej 10 lat.
Kwota świadczenia honorowego ma wynosić 6246,13 zł miesięcznie i podlegać corocznej waloryzacji, nie będzie zatem jak obecnie różnic w wysokości świadczenia poszczególnych jego beneficjentów (różnice wynikają z momentu nabycia prawa do świadczenia).
Świadczenie honorowe będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a od świadczenia będzie pobierana składka zdrowotna – koszty związane ze świadczeniem będą finansowane z budżetu państwa. Mając na uwadze, że średnia długość życia systematycznie się wydłuża jest to dość istotne wsparcie dla seniorów.
radca prawny
Czytaj także