^
Logo

Upadłość konsumencka

| 9 stycznia 2025
Upadłość konsumencka to procedura dla osób fizycznych (nieprowadzących działalności w chwili składania wniosku o upadłość), wszczynana w razie niewypłacalności dłużnika – polega na wspólnym dochodzeniu roszczeń przez wszystkich wierzycieli.
 
Celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest oddłużenie dłużnika, tj. umożliwienie niewypłacalnej osobie wyjście z długów poprzez ugodową spłatę zadłużenia według realnego planu spłaty.
 
Sąd uprawniony jest do umorzenia części zadłużenia, a wyjątkowo w całości (także po pewnym okresie spłacania wierzycieli). Upadłość konsumencka powoduje zawieszenie postępowania egzekucyjnego, a jej uprawomocnienie się powoduje umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu. W tym zakresie istnieją jednak wyjątki, np. związane z wykonaniem postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń alimentacyjnych.
 
Pamiętać należy, że dłużnik jest niewypłacalny, gdy utraci zdolność wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Istotny jest brak możliwość spłaty zobowiązań, a nie niechęć dłużnika do uregulowania należności wierzycieli.
 
Niezależnie od pewnych ograniczeń upadłość konsumencka stanowić może nowy start dla osób, które borykają się z długami. Dodać należy, że w razie sprzedaży mieszkania lub domu przez syndyka, upadły uprawniony jest do otrzymania kwoty pieniężnej równej przeciętnemu czynszowi za okres od 12 do 24 miesięcy.

radca prawny

Alt Text!
Czytaj także