^
Logo

Depozyt notarialny

| 3 kwietnia 2025
Notariusz w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością ma prawo przyjąć na przechowanie papiery wartościowe albo pieniądze w walucie polskiej lub obcej, w celu wydania ich osobie wskazanej przy złożeniu lub jej następcy prawnemu. Dla udokumentowania tych czynności notariusz prowadzi specjalne konto bankowe.
 
Istotą depozytu notarialnego jest zabezpieczenie interesu stron, które planują przeprowadzić określoną czynność, np. sprzedaż nieruchomości. Nie jest on obowiązkowy, ale przy sprzedaży nieruchomości może być wart rozważenia.
 
W takim przypadku depozyt notarialny w gotówce zabezpiecza interesy stron transakcji, tj. sprzedający ma pewność, że kupujący dysponuje niezbędnymi środkami, natomiast kupujący zyskuje pewność, że pieniądze trafią do sprzedającego dopiero po zawarciu umowy przeniesienia własności nieruchomości.
 
Z przyjęcia depozytu notariusz spisuje protokół, w którym wymienia datę przyjęcia, ustala tożsamość osoby składającej, datę mającego nastąpić wydania oraz imię, nazwisko i miejsce zamieszkania osoby odbierającej depozyt.
 
Wydanie depozytu następuje za pokwitowaniem. Teoretycznie obie strony mogą ponieść koszt depozytu notarialnego celem zabezpieczenia transakcji, zaś w praktyce najczęściej koszty pokrywa żądająca wykonania tej czynności.

radca prawny

Alt Text!
Czytaj także