^
Logo

Energetyki NIE dla niepełnoletnich

| 8 marca 2024
Ustawa o zdrowiu publicznym zakazuje sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia. Obostrzenie to dotyczy napojów zawierających w swoim składzie kofeinę w ilości przekraczającej 150 mg/lub taurynę. Na terenie jednostek oświaty napojów energetycznych nie kupią również pełnoletni uczniowie i pracownicy.
 
Nadużywanie napojów energetycznych prowadzić może do negatywnych konsekwencji, szczególnie w przypadku dzieci. Z tego względu ustawodawca zdecydował się podjąć działania legislacyjne przeciwdziałające takim skutkom.
Zakaz obowiązuje od 1 stycznia 2024 r., od tego też czasu za sprzedaż napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia grozi grzywna do 2 tys. złotych.
 
Konsumenci sięgają po napoje energetyczne ponieważ poprawiają one koncentrację i pozwalają odzyskać siły. Warto więc, nie tylko w przypadku dzieci, poszukać alternatywnych dróg pozyskania energii życiowej. Przykładowo może to być zrównoważona dieta, odpowiednie nawodnienie, regularna aktywność fizyczna i zdrowe suplementy diety. Zmiana przepisów może być przyczynkiem do zmiany nawyków żywieniowych, co może zrobić każdy z nas.

radca prawny

Alt Text!
Czytaj także