^
Logo

Obowiązkowe wyposażenie roweru

| 1 marca 2024
Wszyscy już czekają na wiosnę, wraz z nią ruszymy na szlaki piesze i ścieżki rowerowa. Warto przed sezonem odpowiednio przygotować rower tak, aby nie ponieść przykrych konsekwencji.
 
Rower wydaje się ekonomicznym środkiem transportu, nie rejestrujemy i nie ubezpieczamy go – przede wszystkim napędzany jest siłą naszych mięśni. Warto zadbać jednak o jego serwis techniczny i wyposażenie nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i z uwagi na dbałość o nasz budżet.
 
Do wymaganych przepisami prawa elementów roweru należą:
• co najmniej jedno światło pozycyjne o barwie białej lub żółtej selektywnej (może być migające) – z przodu roweru;
• co najmniej jedno światło odblaskowe o barwie czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne o barwie czerwonej (może być migające) – z tyłu roweru;
• co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
• dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
 
Kontrole rowerzystów są rzadsze niż w przypadku kierowców samochodów, ale brak ww. wyposażenia skutkować może nałożeniem na rowerzystę mandatu w wysokości do 500 zł.
 
Dodać należy, że jazda na rowerze w kasku nie jest obowiązkiem. Niemniej powinna ona stanowić przykład rozsądnego zachowania, szczególnie w czasie jazdy z większymi prędkościami, w terenie niebezpiecznym lub przy towarzystwie innych uczestników ruchu.
 
Do zobaczenia na szlaku!

radca prawny

Alt Text!
Czytaj także