Prawo celne
17 marca 2025
| Prawo celne reguluje zasady i tryb przywozu towarów na dany obszar celny oraz wywozu towarów z obszaru celnego, a także związane z tym prawa i obowiązki osób oraz uprawnienia i obowiązki organów celnych.
W państwach członkowskich Unii Europejskiej zagadnienia celne reguluje prawo wspólnotowe. Państwa członkowskie Unii Europejskiej tworzą Unię Celną, tj. porozumienie handlowe zapewniające wzajemne zniesienie ceł oraz ustalające wspólną zewnętrzną politykę handlową.
Podstawowym aktem prawym regulującym zagadnienia celne na poziomie UE jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 952/2013 z 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny.
Akt ten określa ogólne przepisy i procedury mające zastosowanie do towarów wprowadzanych na obszar celny Unii lub z niego wyprowadzanych. Nie naruszając prawa międzynarodowego i konwencji międzynarodowych oraz prawodawstwa unijnego w innych dziedzinach, kodeks stosowany jest w sposób jednolity na całym obszarze celnym Unii.
Na poziomie krajowym podstawowym aktem prawnym związanym z prawem celnym jest ustawa z dnia 19 marca 2004 r. – Prawo celne (Dz. U. z 2024 r. poz. 1373).
radca prawny

Czytaj także