Prosta spółka akcyjna
Od 1 lipca 2021 r. prosta spółka akcyjna (dalej: PSA) poszerzyła krąg spółek kapitałowych, funkcjonujących w polskim systemie prawa. PSA uregulowana została co do zasady w art. 3001-300134 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526, z późn. zm).
Według uzasadnienia ustawy wprowadzającej PSA, nowy typ spółki jest nowoczesną formą niepublicznej spółki kapitałowej przeznaczonej dla innowacyjnych przedsięwzięć. PSA posiada cechy wspólne zarówno ze spółkami osobowymi, jak i kapitałowymi.
PSA umożliwia bowiem możliwość wnoszenia wkładu w postaci pracy lub usług, ale również stwarza warunki pozyskiwania kapitału w drodze emisji akcji. PSA uzyskuje osobowość prawną od chwili wpisu do rejestru, ale już od momentu zawarcia umowy powstaje PSA w organizacji.
Zgodnie z przepisami, umowa PSA powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Wyjątkiem jest możliwość zawarcia umowy za pomocą wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym (wzorzec umowy PSA określić ma rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości).
W przypadku PSA brak jest obowiązku wniesienia, przed datą złożenia wniosku o wpis do rejestru, całości wkładów na pokrycie obejmowanych akcji. Wkłady muszą być wniesione w całości w ciągu trzech lat od chwili wpisu spółki do rejestru. Do powstania PSA konieczne jest pokrycie kapitału akcyjnego wkładem o wartości co najmniej 1 złotego.
radca prawny