^
Logo

SN: bank bez prawa zatrzymania w sprawach frankowych

| 31 marca 2025
W dniu 19 czerwca 2024 r. Sąd Najwyższy, w składzie 7 sędziów, podjął uchwałę, sygn. akt III CZP 31/23, następującej treści: prawo zatrzymania (art. 496 k.c.) nie przysługuje stronie, która może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony.
 
Zarzut zatrzymania to środek obrony prawnej stosowany przez banki w tzw. sprawach frankowych celem „odwrócenia” kolejności rozliczenia roszczeń z tytułu nieważnej umowy kredytu. Dotychczas nie było oczywiste czy zarzut zatrzymania może być stosowany w sprawach dot. kredytów walutowych.
 
Jeżeli sąd go uwzględniał to w wyroku zastrzegał, aby w pierwszej kolejności kredytobiorca dokonał na rzecz banku zwrot kapitału kredytu, a dopiero w drugiej kolejności bank miał dokonać zwrotu kredytobiorcom świadczeń przez nich spełnionych. Kwestia ta komplikowała rozliczenie z bankiem nieważnej umowy kredytu (możliwe było złożenie oświadczenia o potrąceniu wzajemnych wierzytelności na etapie realizacji wyroku).
 
SN podzielił pogląd, że zarzut zatrzymania może znaleźć zastosowanie tylko wówczas, gdy świadczenia wzajemne stron nie są tożsame. W sytuacji, gdy obie strony są zobowiązane do spełnienia świadczeń pieniężnych nie zachodzi potrzeba zabezpieczenia spełnienia świadczenia wzajemnego (stronom przysługuje potrącenie wzajemnych wierzytelności). Orzeczenie ma korzystny charakter dla kredytobiorców.

radca prawny

Alt Text!
Czytaj także