Umowa darowizny
24 lutego 2025
| Umową darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Na obdarowanego nie jest nakładany obowiązek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Darowizna jest więc aktem szczodrobliwości.
Zazwyczaj czynności prawne nastawione są na osiągnięcie korzyści, darowizna natomiast prowadzi do wyświadczenie komuś dobrodziejstwa, osiągnięcia zadowolenia z uczynienia komuś przyjemności, wyrażenia dowodu wdzięczności, czy udzielenia wsparcia osobie znajdującej się w potrzebie.
Oświadczenie darczyńcy powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego, a gdy pominięto tę formę umowa darowizny jest ważna, gdy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Oczywiście przepisy, zgodnie z którymi ze względu na przedmiot darowizny wymagana jest szczególna forma dla oświadczeń obu stron znajdują zastosowanie (np. darowizna nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego).
Należy jednak pamiętać, że darowizna powoduje pewnego rodzaju zobowiązanie po stronie obdarowanego. Jeżeli bowiem po darowiźnie darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek (w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia) dostarczać darczyńcy niezbędnych do utrzymania środków. Obdarowany może wyłączyć ten obowiązek przez zwrot darczyńcy wartości wzbogacenia.
radca prawny

Czytaj także