^
Logo

Umowa ugody

| 3 lutego 2025
Strony zawierając umowę ugody czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego, często przybierającego już formę sporu.
 
Umowa ugody może być zawarta dla uchylenia niepewności co do roszczeń wynikających ze stosunku prawnego, zapewnienia ich wykonania albo dla uchylenia sporu lub niedopuszczenia do jego powstania.
 
Zawarcie umowy ugody jest uzależnione od gotowości stron do zawierania kompromisów, pozwala jednak na dojście do porozumienia bez konieczności odwoływania się i angażowania osób trzecich (sąd, arbitraż), bez konieczności prowadzenia, zwykle długotrwałego, kosztownego oraz sformalizowanego postępowania.
 
Należy zgodzić się przy tym z Sądem Najwyższym (postanowienie z 20.09.2024 r., sygn. akt I CSK 1980/240) wskazującym, że umowa ugody jest typem umowy o charakterze ustalającym – zmierza do przekształcenia stosunku prawnego, co do którego istnienia lub treści strony mają wątpliwości, w stosunek bezsporny, o zgodnie określonym i stabilnym kształcie.
 
Podsumowując, rozwiązywanie sporów w drodze umowy ugody przynosi stronom wymierne korzyści co jednoznacznie przemawia choćby za próbami skorzystania z niej przed ewentualnym sporem sądowym.

radca prawny

Alt Text!
Czytaj także